Понятието „пол“ според Конституцията следва да се разбира само в неговия биологичен смисъл – решение на Конституционния съд № 15/26.10.2021 г.


На 26.10.2021 г. Конституционният съд (КС) на Република България реши по същество к.д. № 6/2021 г., като постанови ясно, че „понятието „пол“ според Конституцията следва да се разбира само в неговия биологичен смисъл“ (вж. Решението на КС). С това той осигури за пореден път върховенството на Конституцията и утвърди неизменния характер на човешката същност и неговото значение за идентичността на всеки българин.

Припомняме, че делото беше образувано по искане на общото събрание на Гражданска колегия на Върховния касационен съд за даване на задължително тълкуване на разпоредби на Конституцията, както и за произнасяне относно съответствието на чл. 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи (КЗПЧОС) и на чл. 7 от Хартата на основните права на Европейския съюз (ХОПЕС) с възприетото от Конституцията обяснение на понятието „пол“, по конкретно посочени в искането въпроси.

Решението на КС е взето след обсъждане на съображенията, изложени в искането и в представените десетки становища и правни мнения от заинтересувани институции, неправителствени организации и специалисти, сред които и депозираните от Свобода за всеки становища – на адв. д-р Виктор Костов, подкрепено от евангелско-протестантски вероизповедания, и на ADF International.

Постановеният съдебен акт е с тълкувателен характер, като направеното в него тълкуване стъпва на цялостния конституционен контекст, „при съобразяване на духа и принципите на Основния закон“. Съдът подчертава изрично, че подходът му е ценностно-нормативен, и посочва като водещи за формирането на изводите му, следните три отправни точки: 1) уреждането на брака в Конституцията като съюз между мъж и жена (чл. 46, ал. 1); 2) конституционната закрила на майчинството, разглеждано от законодателя като неделимо свързано с института на семейството, както и свързването на социалната роля на майката с жената в чл. 47, ал. 2; и 3) българските традиционни ценностни разбирания, установени в Източноправославното вероизповедание.

В решението е подчертана и липсата на обективни предпоставки за еволютивно тълкуване на Конституцията по този въпрос, като е посочена една единствена гранична хипотеза, при която половото самоопределяне може да е основание за промяна на вписания в актовете за гражданско състояние пол.

Даденото от Конституционния съд тълкуване на Конституцията относно понятието „пол“ е задължително. В обобщението си в края на решението съдебният състав обръща внимание, че конституционната и законова компетентност на държавните органи в системите на различните власти по прилагането на решението изисква зачитане на даденото задължително тълкуване, „според което в Конституцията на Република България (…) „понятието „пол“, като обуславящо личния и семейния статус на гражданите, има само биологично съдържание“.

Стабилизиращият ефект на решението на КС е повод не само за национална гордост, но и за спокойствие, че при всеки опит да се подмени осмисленото от създанието на човека понятие „пол“ с друго такова, резултат от социално инженерство, можем и трябва без колебание отново да посочим Конституцията и да изискваме точното ѝ прилагане.

Сподели:

Leave a Reply

Подобни постове