Момент от срещата в парламента между представители на гражданското общество и народни представители и представители на изпълнителната власт
Изказване на адв. д-р Виктор Костов, представено на дискусия, проведена на 14.02.2020 г., 11:00 ч., в 44-то Народно събрание, зала „Изток“
Уважаеми дами и господа, уважаеми народни представители,
Свобода за всеки е правозащитна и издателска група, действаща от 2004 г. СВ защитава основни човешки права и традиционното семейство.
Тук предлагаме кратко обобщение на внесено заедно със сдружение РОД наше съвместно становище в Народно събрание през ноември 2019 г. по въпроса. Нашата позиция е изцяло критична към буквата и духа на Закон за социалните услуги (ЗСУ), който е с отложено действие до 1 юли 2020 г.
Обръщаме внимание на факта, че и до момента няма задоволителен правно аргументиран отговор на нашите обстойни критики към ЗСУ.
Новият ЗСУ е тиранично и антидемократично законодателство като философия и идеен замисъл. Законът за социалните услуги противоречи на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) и Конституцията (КРБ).
Принципно, ЗСУ е тотален закон, който вместо визираното в КРБ „социално подпомагане“, въвежда „социална услуга“, която е всеобща и всеобхватна, и в редица случаи задължителна, тоест предоставя се против волята на ползвателя ѝ. ЗСУ застрашава правото на неприкосновеност на личния и семеен живот, правото и задължението на родителите да отглеждат децата си, правото на справедлив процес и др. основни права — ЕКПЧ – чл. 8, чл. 6 – и на Конституцията – чл. 32, ал. 1, и чл. 47;
ЗСУ противопоставя родители и деца, като въвежда и доразвива изопачено идеята за права на децата в противовес на тези на техните родители. По този начин законодателно се нарушават хилядолетни правни принципи и естествената връзка родители и деца, и се търси деконструкция на традиционното семейство.
Законът приватизира и прави обект на търговска печалба идеята за човешка взаимопомощ и добродетел.
С него се дава възможност на чуждестранни търговци и юридически лица да действат на територията на страната, включително и без лиценз, в нарушение на националния суверенитет. ЗСУ на практика лишава български граждани, живеещи на българска територия, от защитата на българската Конституция и Европейската конвенция.
По силата на ЗСУ се формират цялостни и централизирани бази данни с лична информация на родителите и децата им, с пълен достъп на местни и чужди лица и организации.
ЗСУ разширява правомощията на социалните служби и доставчици на социални услуги прекомерно и в нарушение на редица закони, като ги превръща в органи за принуда без адекватен съдебен контрол и без адекватна защита на правата на родители и деца.
Като цяло, идеологическият заряд, стоящ зад ЗСУ и законодателството за „закрила на детето“, съдържа елементи на социално инженерство и не зачита хилядолетните традиции на българския народ, верските обичаи и практики, както и фундаменталната същност на естествената семейна единица.
Пороците на ЗСУ са толкова значителни и множествени, че никакви опити и проекти за изменения и допълнения не могат да поправят радикалната идеологическа и антидемократична същност на закона.
Закон за социалните услуги следва да бъде отменен изцяло.
***
Към правен анализ на ЗСУ публикуван от името на СВ и РОД, представен в 44-то Народно събрание на парламентарни групи и независими депутати през ноември 2019 г. Бележка: В анализа на стр. 7 се сочи противоправен отказ на ДАЗД да предостави достъп до обществена информация. Това положение, факт към момента на изготвянето на доклада, е вече променено. ДАЗД предоставиха исканата от тях информация в изпълнените на осъдително съдебно решение, задължаващо ги да го направят.