България и Централна Европа – геополитически и стратегически перспективи

На 10.03.2025 г., в гранд хотел „Астория“ – София, се проведе международна конференция на тема „България и Централна Европа: геополитически и стратегически перспективи“. Организатори на събитието бяха: от чешка страна – организацията „Patrimonium Sancti Adalberti“, а от българска – „Свобода за всеки“ и Национално движение „Аспарухов меч“.

Прочетен бе поздравителен адрес към организаторите и участниците на събитието от името на председателя на Народното събрание Наталия Киселова. Подкрепа за инициативата заявиха президентът на Република България Румен Радев, Петър Волгин – евродепутат, Явор Дачков –  известен журналист, както и други политици и общественици.

Целта на проведения форум бе да бъде предложена нова визия за държавно-политическа уредба на страните от Централна Европа – съюз, който да бъде смислена алтернатива за държавите от региона. Организаторите на конференцията заявиха, че подобно тясно сътрудничество е относително ново, стартира през 2023 г., но бързо се разраства.

Говорителите на конференцията отговориха на множество въпроси, като един от най-важните бе защо е необходимо участието на България в подобен съюз? До този момент представата за Централна Европа бе свързана най-вече със страните от Вишеградската четворка (обединение, в което влизат Полша, Унгария, Чехия и Словакия), но вследствие на редица съвременни геополитически фактори въпросната представа се променя и Централна Европа днес е разглеждана като регион, обхващащ повече страни, в това число и България.

Инициаторите на проекта виждат нуждата от по-тясно сътрудничество на страните от Централна Европа като естествен отговор на предизвикателствата на настоящия исторически момент. Чрез своята неолиберална визия, Западът до голяма степен се дистанцира от доскорошните си ценности, което предполага търсене от страна на държавите от централноевропейския регион на практична платформа, която да бъде основата за отстояване на политики, гарантиращи запазването на националната, политическата, културната и ценностната идентичност на тези народи. Общото духовно и историческо наследство на страните от региона също е важна предпоставка за осъществяването на подобен съюз.

Чрез подобно обединение в икономически, културен и политически субект, отстояващ интересите на своите народи, малките народи от Централна Европа, които обикновено са обект на политически натиск и манипулации, обслужващи западните или източните политическо-имперски интереси, може да се превърнат във фактор в европейската и световната геополитика.

Нужно е да се отбележи, че функционирането на подобна структура не е насочено срещу Европейския съюз. В правната рамка на Съюза са предвидени подобни обединения.

Говорителите на събитието представиха теми като „Ценностното закотвяне на бъдещото централноевропейско сътрудничество“ – Михаил Семин, редактор и издател на книгата „Св. Войтех и Централна Европа“; „Пътят на България към Централна Европа и важността на остновните човешки права“ – адв. д-р Виктор Костов; „Глобалните аспекти на нуждата от централноевропейско сътрудничество“ – Петр Пелз, генерал-майор, бивш директор на Военното разузнаване на Чешката република, бивш посланик на Чешката република в Афганистан, и др.

Предстоят следващи инициативи от подобен характер, като надеждата на организаторите на форума е както все повече политици и общественици, така и обикновените хора от страните от Централна Европа да осъзнаят, че общото духовно и културно минало би могло да се превърне в прекрасна възможност за общ стремеж към достойно бъдеще.


Адв. д-р Виктор Костов в телевизионно предаване с коментар за конференцията.

Сподели:

Подобни постове