{loadposition user10}
Българският народ приема православното християнство през 864 г., ставайки един от първите народи в Източна Европа, които правят това. Българската православна църква спомага за обединението на народа в България и подпомага за развитието на националната идентичност на българите.
В началото на 12 век османските турци започват да завладяват Византийската империя, и българските земи падат лесно в техни ръце. Хиляди турци прииждат в България, носейки със себе си нова власт, култура и мюсюлманската религия. Към българите, които приемат исляма, постъпват честно и добре. Към тези, които остават верни на Българската православна църква, турците се отнасят сурово. Когато турската държава отслабва през 18 век, българите получават свободи. По време на този период се отварят училища, които използват български език, Българската православна църква преживява съживление, и има подновено усилие за публикуването на български материали.
Тези свободи засилили апетита на българския народ, и през април 1876 г. се вдигнало въстание срещу турските управници. Това въстание било потушено сурово, и над 100 села и пет манастира били разрушени. Изчислява се, че над 30 000 българи изгубват живота си по време на този бунт. Сцените на клане шокират света. Русия, нетърпелива да разшири своята сфера на влияние, отива на война с Турция, за да освободи България. По време на Руско-турската война (1877-1878) руските войски си осигуряват подкрепата на българските патриоти, и заедно освобождават България, изковавайки дълбока и трайна връзка между двата народа.
Ранна дейност на свободни църкви в България
“Намерих недостатъци относно признаването на пълното спасение в Исус, както и в грижата за душите, които са вече Негови; също успях да премахна някои от тесногръдите идеи на един от братята, които можеха да причинят известна вреда върху тях. Братята са научили много, според техните собствени думи. Особено са научили да се грижат един за друг с любов, и да гледат един на друг през Исус. Въпреки начина, по който изглежда това поле за човешкото око в своето сухо състояние, аз се надявам, че то ще стане красива градина за Господа. Младият, но въодушевен работник Василий Марчев (който стана християнин чрез моето свидетелство през 1881 г.) беше особено щастлив да ме види отново. Неговото решение е да остави всичко заради Исус и да Му служи. Едно нещо, от което се боя, е, че няма да има други работници за това поле, които не са умрели за себе си”.[40]
“Вчера имахме две благословени събрания, а днес, ако позволи Господ, ще имаме още едно и накрая ще разчупим заедно хляба. Съжалявам, че братята са свидливи, но се надявам, че Господ ще им даде просветление; и се надявам също, че моето минаване оттук, макар и кратко, няма да бъде безплодно”.[42]
Бележки